*** RADIO HOBBY – DXing – KRÓTKOFALARSTWO ***
*** RADIO HOBBY – DXing – KRÓTKOFALARSTWO ***
12lis/13Wył.

BTV MLA-M – testujemy nową antenę „magnetic loop”

Na naszym rynku dostępne są już nowe anteny czeskiej firmy BTV. Magnetyczne anteny pętlowe mają wiele zalet m.in. są małogabarytowe i doskonale sprawdzają się jeśli nie dysponujemy dużym ogrodem na długie anteny lub mamy ograniczone możliwości mieszkając w budynkach wielorodzinnych. Druga duża zaleta to odporność anten typu zamkniętego na zakłócenia "przemysłowe", a te występują już praktycznie wszędzie z powodu wszechobecnych ładowarek, zasilaczy itp. ez odpowiednich filtrów (dla producentów jest taniej..). Po trzecie tego typu anteny są antenami kierunkowymi, a jednocześnie są niewielkich rozmiarów ! Konstrukcyjnie nie są skomplikowane, a mimo to większość fabrycznych tego rozwiązań jest dosyć droga. Antena BLA-M dostępna jest w rozsądnej cenie, a wierząc prasie specjalistycznej (artykuł w niemieckim CQ-DL) oraz opinii użytkowników sprawuje się naprawdę bardzo dobrze. Czy tak jest w rzeczywistości przekonamy się już niebawem - rozpoczynamy właśnie praktyczne testy tej anteny !

Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre, antena (w odróżnieniu od pierwszych publikowanych zdjęć) w wersji produkcyjnej jest bardzo estetycznie wykonana. Podstawa stanowi hermetycznie zamykaną obudowę, a podwójna pętla anteny wykonana polakierowana jest na kolor szary. Dystans dla podwójnej pętli anteny utrzymują specjalne rozpórki, podstawa posiada gniazdo do podłączenia kabla koncentrycznego typu UHF (popularne UC) oraz dwie gałki do strojenia.

Antena pracuje w zakresach pasm 3,5MHz, 7-10MHz oraz 10-28MHz z maksymalną mocą 10W. Może też służyć jako antena odbiorcza, tego typu konstrukcje o wysokim Q stroją się dosyć wąsko i można ją dostroić nawet "na ucho" na maksimum wzmocnienia odbieranego sygnału (szumu).

Pierwszy test "na szybko" pozwolił bez problemu uzyskać SWR w paśmie amatorkim 14MHz na poziomie 1:1,1-1,2.

Kolejne testy przeprowadzimy już niedługo i podzielimy się doświadczeniami na naszym blogu i stronie internetowej.

Komentarze (0)

Przepraszam, dodawanie komentarzy zablokowane.

Trackbacks are disabled.